Francais Espanol

Bojomira Dół Sen Nocy Letniej
     
 

Premiera Kraków, PWST, 15.09.2002

 

 

Tristan i Izolda to opowieść o beznadziejnej pogoni za nieosiągalnym , w której dopiero śmierć przynosi ukojenie. A jednak, na przekór temu mało pocieszającemu zakończeniu, jej bohaterowie żyją w zbiorowej świadomości, jako jedna z najsłynniejszych par kochanków, ucieleśnienie czystości i głębi uczucia.

       Nas, obok niewątpliwego piękna samej historii, pociągało zawarte w niej bogactwo  wątków nadających się do "terapeutycznej eksploatacji".  Dotyka ona bowiem wielu mrocznych doświadczeń - będących , w chorobie, udziałem  naszych pacjentów - lęku, poczucia winy, samotności, odtrącenia, pustki, osaczenia, beznadziei, chaosu... Mówi o bolesnych dylematach moralnych, o tragicznym rozdarciu... Opowiada o duchowym piekle, o wędrówce bohaterów przez ciemności, w których jedynym światłem jest ich miłość .

    Tristan jest piękny,  czysty , szlachetny i prawy -jest bohaterem, zbawcą swego ludu;
    Izolda jest piękna, czysta, mądra i dobra - są sobie przeznaczeni.
    Zrządzeniem losu on zmuszona jest  poślubić innego - "ojca" Tristana.
    Miłości jednak nie sposób zagłuszyć, nie sposób się oprzeć. Nie wolno jej odtrącić, gdy przychodzi.
    I Tristan i Izolda podążają za jej głosem.

 Miłość będzie odtąd dla nich "udręką i ekstazą", prawdziwą szkołą życia, drogą do dojrzałości, mądrości, do pełni człowieczeństwa. Doznają zdrady, zawiści, agresji, okrucieństwa; cierpią ból - fizyczny i duchowy, żyją przytłoczeni powinnościami, którym podołać nie mają siły, szamoczą się w sieci utkanej z lojalności  i pożądań, grzeszą, mają myśli samobójcze, ulegają słabościom, popełniają zbrodnie, upadają, lecz miłość daje im siły, by znów się dźwigać do życia.

    To, co zrodziło się jako fizyczna fascynacja przerodzi się w głęboką, nierozerwalną więź duchową, która pozwoli im  znieść życie, przetrwać, która nigdy nie ustanie.

 
     I o tym opowiada nasz spektakl : o walce z własną niemocą i strachem, o upartym dążeniu do światła, do życia, do zdrowia.

     Nasi bohaterowie nie umierają - przechodzą do legendy, stają się częścią wiecznego mitu, symbolem nadziei, miłości, oddania, wierności sobie i stałości , walki o prawo do szczęścia.  Spektakl kończy się nie śmiercią fizyczną, lecz duchowym triumfem Tristana i Izoldy.

Inną zaletą materiału jest jego obszerność ,  stwarzająca możliwość głębokiej pracy aktorsko - terapeutycznej nie z dwójką, trójką osób odtwarzających wiodące role, ale z większą ilością osób.
Miłość główny bohater naszej opowieści ma bowiem wiele twarzy - obok Tristana i Izoldy, swoje wariacje na jej temat grają też inne postaci : oto jest miłość łącząca przybranych ojca i syna (Król Marek i Tristan), jest miłość Króla do Izoldy, która przeszedłszy przez piekło zazdrości, gniewu i nienawiści osiąga w końcu to stadium, w którym zdolna jest "wszystko znieść i wszystko wybaczyć". Jest wreszcie cudowna postać wiernej Brangien, służki Izoldy, gotowej , na każde poświęcenie dla ukochanej pani.

 
      Przez około półtorej godziny cały zespół albo jest na scenie , albo wykonuje zadania techniczne, co umożliwia, niejako w tle, ostry trening kompetencji społecznych, zarówno w zakresie współpracy, współodpowiedzialności i wzajemnej pomocy, jak i wytrzymałości psychofizycznej -odporności na stres, koncentrcji, elastycznosci itp.  

W ciągu pięciu lat występów , 2002-2007, zagraliśmy 18 przedstawień. Powstały też dwie wersje filmowe spektaklu (2003 i 2005 r.) dokumentujące jego rozwój.

 

          

 
   
  DRAMATERAPIA
  REPERTUAR
  JAK PRACUJEMY
  ZESPÓŁ
  HISTORIA
   
 
 

STRONA GŁÓWNA

 
 

 

 

 

PROGRAM [pdf]

STRESZCZENIE [pdf]

 

 

 

     

Bojomira Góra Sen Nocy Letniej