English Deutsch Francais Espanol

Tristan i Izolda Dół Strona Główna
     
 

   

Premiera Kraków, Teatr Groteska, 26.06.20092

Sen Nocy Letniej  jest sztuką przewrotną - napisaną dla uświetnienia wielkopańskich zaślubin a jednak , daleką od entuzjastycznej pochwały miłości i małżeństwa. Jest jak memento - przypomina o kruchości szczęścia , mówi o  niespełnieniu , porzuceniu , bezradności wobec rozszalałych namiętności, o manipulowaniu uczuciami , o nadużyciu władzy i seksualnej przemocy, o utracie złudzeń. Jak tyle innych dzieł szekspirowskich, podejmuje temat konfliktu natury i kultury, rozpaczliwego poszukiwania harmonii w chaosie. Sen jest pełen erotyki - nagiej i brutalnej. Miłość tutaj to tyle co pożądanie. To żywioł, nad którym zapanować można tylko gwałtem. Jaka jest cena szczęścia?  Co warte są miłosne wyznania?  Co warte są nasze społeczne konwencje i instytucje? Jakie potwory czają się w nas samych?  Jakie targają nami namiętności?  Czy wielka, romantyczna , miłość aż po grób istnieje tylko w „telenoweli”?

Rzecz, jak to komedia, kończy się szczęśliwie , ale czy na pewno? Kochankowie biorą ślub, ale czy będą szczęśliwi? Utracili niewinność. Tej nocy , w lesie, poznali siebie samych - są mądrzejsi, ale ta mądrość jest gorzka. Poznali smak niewierności, zazdrości, upokorzenia, poczuli siłę pożądania. Wiedzą , że stać ich na zdradę , że potrafią być okrutni , potrafią nienawidzić tych, których jeszcze wczoraj kochali, może nawet są zdolni do zbrodni. Co zrobią z tą wiedzą? Może nie pamiętają, może pamiętać nie chcą ? Są zawstydzeni? Może, na przekór wszystkiemu, nadal wierzą w miłość i szczęście? A może już nigdy nie uwolnią się od lęku i żyć będą , z duszą na ramieniu, w przeczuciu niechybnego nadejścia chwili, w której „demony” znów się obudzą , a cały ich świat znowu legnie w gruzach? A może wierzą, że potrafią ujarzmić żywioł , albo zrozumieli , że należy cieszyć się chwilą, póki trwa?  

A może... wszystko naraz ? 

Sen Nocy Letniej, ze względu na naturę i trudność, poruszanych w nim  tematów, to dla nas znakomity materiał do pracy. Są w nim wątki dramatyczne, często boleśnie dotykające aktorów ; są wątki komiczne, stanowiące nie lada wyzwanie warsztatowe., a będące odtrutką na mroczność części  serio.

W stosunku do poprzedniego spektaklu - Tristana i Izoldy - , Sen Nocy Letniej jest kolejnym krokiem naprzód w rozwoju naszego Teatru. Przestawienie jest większe i , w nieporównanie większym stopniu,  bardziej „aktorskie”- aktorzy dźwigają na sobie niemal cały ciężar opowieści, nie schowani, jak dotychczas, za inscenizacją , co oczywiście nie byłoby możliwe , bez  długiego  okresu  dojrzewania.

Niektóre postaci grane są przez dwóch aktorów, niektórzy aktorzy grają dwie a nawet trzy postaci. Czasem jest to zamierzony zabieg interpretacyjny, czasem wynika z chęci dania szansy większej ilości  aktorów, czasem, po prostu z „demografii”.

Podobnie,  jak to było z wcześniejszymi projektami – „Alkestis”, „Bojomirą” czy „Tristanem i Izoldą” , premiera stanowi dla nas jedynie koniec jednego etapu i początek kolejnego, podczas którego spektakl krzepnie i ewoluuje , a do zespołu   dołączają nowi aktorzy. 

W latach 2009-2011 spektakl był wystawiany na deskach Teatru Groteska, gdzie również powstała, w 2012 r., jego filmowa wersja. Jej kinowa premiera miała miejsce w 2013 r. w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.                                                                                                               W 2014 , po niemal trzyletniej przerwie, spektakl powrócił , wznowiony na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki we współpracy z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie. 

 

          

 
   
  DRAMATERAPIA
  REPERTUAR
  JAK PRACUJEMY
  ZESPÓŁ
  HISTORIA
   
 
 

STRONA GŁÓWNA

 
 

 

 

 

        PROGRAM

 

 
 
     

Tristan i Izolda Strona Główna